DIGITALIZACE VIDEA

Převod VHS na DVD

Co znamená video převod?

Většina z nás má doma na kazetách natočeny různé rodinné oslavy, dětská vystoupení, vánoční nadělování, hudební koncerty, video z dovolené nebo jiné zajímavé zážitky ze života. A určitě to vše budeme chtít jednou ukázat našim dětem a později vnukům. Bude to však vůbec možné?

Málokdo vůbec tuší, že většina VHS kazet má už dávno skončenou životnost a že videozáznam na nich se nenávratně ničí. Záznam postupem času tmavne, nabírá různé šumy a některé části se stávají naprosto nečitelnými.

Nejrozumnějším a vlastně jediným řešením, jak zachovat videozáznam do budoucna, je převést jej do digitální podoby. Takový záznam pak bude čitelný i v nastávající digitální budoucnosti, neztratí nic ze své kvality a bude pro všechny daleko dostupnější. Čím dříve převod provedeme, tím lepší kvality a věrnosti záznamu dosáhneme.

Proč tedy analogové kazety převádět do digitálního formátu?

Digitální média mají jistotu budoucnosti
– DVD a rodící se BluRay nosiče budeme moci přehrát za dvacet let stejně dobře jako dnes
– analogové VHS kazety jsou již více méně mrtvý formát a málokdo dnes vlastní patřičný VHS přehrávač

Kvalita záznamu na DVD se nesnižuje
– DVD nosiče si při správném zacházení a dobrém uskladnění zachovají naprosto stejnou kvalitu i po mnoha letech,  obraz i zvuk se nezhorší
– u VHS kazet se postupem času a častým přehráváním rapidně snižuje kvalita záznamu

DVD nosiče lze snadno kopírovat
– můžete tak sami jednoduše rozmnožit vaše domácí video a potěšit vaše nejbližší, příbuzné a známé
– na kopírování VHS kazet je třeba nákladného vybavení a navíc se s každou kopií snižuje kvalita záznamu

DVD nosiče jsou daleko skladnější
– lze je o mnoho úsporněji skladovat a také je jednoduše přenášet

Digitální záznam lze snadno upravovat
– DVD lze zpracovávat na počítači, které představují obrovské možnosti v úpravě videa i zvuku
– VHS kazety v podstatě vyjma mechanického střihu upravovat nelze

Digitální formáty mají širokou podporu
– vaše video budete moci přehrát na počítači, mobilních telefonech, MP4 přehrávačích, iPodech nebo je uložit na Youtube

Co převádíme?

VHS

VHS ukládá obraz i zvuk na videokazetu velikosti přibližně 185 x 100 x 25 mm, která obsahuje magnetickou pásku šířky 0,5 palce (přibližně 12,7 mm). Standard byl vyvinut firmou JVC a poprvé zveřejněn v září 1976. Koncem 20. století se VHS stalo standardním formátem pro amatérské a domácí nahrávání a přehrávání. Tento formát byl však po roce 2000 postupně vytlačen digitálním záznamem na DVD.

S-VHS

S-VHS (Super-VHS) je vylepšená verze tehdejšího VHS standardu. Byl poprvé představen firmou JVC v dubnu 1987 v Japonsku. Zaznamenává o třídu vyšší rozlišení a širší spektrum barev než klasické VHS. Super-VHS se rozšířil převážně v USA a částečně zasáhl do Evropy a Asie.

VHS-C

Nosič VHS-C je zmenšená verze (92 x 58 x 20 mm) klasické VHS kazety, určená pro domácí videokamery. Představena byla roku 1982 společností JVC. Využívá stejný typ pásky a způsob záznamu jako VHS a s VHS je proto díky adaptéru zpětně kompatibilní.

S-VHS-C

Stejně jako VHS má svou zmenšenou verzi, tak i S-VHS přišlo s kompaktním řešením ve formě S-VHS-C s vyšším rozlišením, širším spektrem barev a zpětnou kompatibilitou pomocí adaptéru.

Video8

Od roku 1980 začal formát Video8 konkurovat stávajícímu VHS a VHS-C v amatérských videokamerách. Obrazový a zvukový záznam se však nově ukládá na 8 mm pásek. Kazety mají velikost 95 x 62 x 15 mm. Tvarem i podobou jsou téměř identické s kazetami Hi8 a Digital8, a tím i snadno zaměnitelné. Proto pro správné určení formátu je třeba si všimnout označení na těle kazety.

Hi8

Formát Hi8 (High-band Video8) se vyvinul z původního Video8 podobně, jako tomu bylo v případě S-VHS. Na 8 mm pásek se tedy dalo uložit video ve vyšší kvalitě, bohužel tento formát nebyl zpětně přehratelný ve Video8 kamerách. Kazeta je podobou stejná jako Video8, jen systém zápisu je odlišný.

MiniDV

MiniDV je záznamová kazeta, která pro uložení záznamu využívá digitální zápis DV (Digital Video). Tento standard je nejmladší (uvedený v roce 1994) a dodnes používaný amatérsky, ale i profesionálně. Předchůdcem MiniDV kazet byly kazety Digital8, které používaly sice stejný způsob zápisu, kazety však byly stejné jako Video8 a Hi8. Se svými rozměry 65 x 48 x 12 mm se mohly uplatnit v daleko menších kamerách a staly se tak přechodem z analogového způsobu záznamu k digitálnímu.