AXL

Pro zvětšení klikni na obrázek

W. Axl Rose (* jako William Bruce Rose, Jr., 6. února 1962 v Lafayette, Indiana) je americký hard rockový zpěvák.

Jeho matka Sharon E. (rozená Lintner, 24. března 1945 - 28. května 1996) se znovu vdala, když byl ještě dítě a změnila mu jméno na William Bruce Bailey, podle jejího nového manžela L.Stephena Baileyho (* 7. listopadu 1947). Má dva mladší sourozence - sestru Amy, která stejně jako Axl pochází z prvního matčina manželství, a bratra Stuarta z druhého manželství s Baileym. V sedmnácti si změnil jméno na původní a později ho mění na W. Axl Rose.

Je známý jako zpěvák úspěšné rockové kapely Guns N' Roses a také je jedním z původních členů kapely společně s Duffem a Slashem. Je mnohými považován za jednoho z nejlepších rockových frontmanů a také je neblaze proslulý svým „běsněním“ na pódiu, spory s bývalými členy a odkládáním vydání alba Chinese Democracy.

Biografie
Měl těžké dětství a jako dospělý přiznal, že potlačoval vzpomínky na to, jak jej jeho biologický otec William Rose ve dvou letech unesl a sexuálně zneužil, než navždy opustil Lafayette. William Rose, Sr. byl v roce 1984 zavražděný v Marion ve státě Illinois.

Axl vyrůstal v rodině letničního kazatele, která se striktně řídila podle Bible. Byl povinen účastnit se bohoslužeb letniční církve třikrát až osmkrát týdně a také se učil v nedělní škole. Rose později vzpomínal na tísnivou výchovu: "Měli jsme televizi jeden týden, pak ji otčím vyhodil, protože byla satanská. Nesměl jsem poslouchat hudbu. Ženy byly ďábelské. Všechno bylo ďábelské".

V rozhovoru pro Rolling Stones v roce 1992 Axl uvedl, že nevlastní otec Stephen Bailey ho týral psychicky a fyzicky. Zároveň obvinil otčíma, že jeho sestru Amy dvacet let pohlavně zneužíval. Podle tvrzení objevitele Guns N´ Roses Toma Zutauta v dokumentu pro BBC o skupině v roce 2016 Axl byl znásilněn otčímem na toaletě leteckého muzea. "Matka mi nevěřila a byl jsem bit, že si vymýšlím lži", řekl mu zpěvák v době, kdy se rozhodnul poskytnout rozhovor pro časopis Rolling Stones. S pomocí regresní terapie zjistil, že jako vnímavé dítě byl svědkem týrání své matky biologickým otcem a objevil vzpomínky na sexuální zneužití. Zpěvákova obvinění podpořili jeho sourozenci a rodinný přítel, rodiče se odmítli vyjádřit.

Domníval se, že domácí násilí patří k přirozenému způsobu života. Kvůli bouřlivému dospívání a matčině neochotě opustit násilníka Baileyho, kterému dávala přednost před svými dětmi, má Axl vážné potíže se ženami.

Axl vyrůstal a myslel si, že jeho skutečným otcem je Bailey. V sedmnácti letech objevil v domě rodičů matčiny staré dokumenty, ve kterých zjistil identitu pravého otce. Změnil si neoficiálně jméno na William Rose. Sebe však nazýval jen W. Rose, protože nechtěl mít stejné křestní jméno jako jeho biologický otec. Po odhalení rodinného původu se Rose stal místním delikventem a tvrdá disciplína podle Bible jej vedla ke vzpouře proti celé společnosti.

Rose projevoval velký zájem o hudbu a od pěti let zpíval v místním kostele. Na bohoslužbách zpíval se svým bratrem a sestrou jako Bailey Trio, na Jefferson High School byl členem školního sboru a studoval piano. Založil skupinu nazvanou AXL. Jméno skupiny považoval za vlastní a zákonně si osvojil jméno Axl. Během celého mládí měl Axl problémy s policií, byl zatčen více než dvacetkrát a obžalován z činů jako opilost na veřejnosti a napadnutí. V Lafayette se ho pokoušeli zavřít jako notorického kriminálníka a na radu jeho právníka Axl opustil město a odešel do Los Angeles, kde se na začátku 80. let začal prosazovat v rockové hudbě. Znovu se zde setkává s blízkými přáteli z dětství, mezi kterými je i bývalý člen kapely Axl Izzy Stradlin.

Pokud by jste měli zájem o SPOLUPRÁCI - nabízím vám zajímavou provizi.
Po kliknutí na tlačítko se dozvíte bližší informace.

Los Angeles: Vznik Guns N' Roses
Na začátku 80. let představoval hudbu v Los Angeles hlavně punk a heavy metal. Axl chtěl tyto žánry spojit do jednoho unikátního hudebního stylu. Vystřídal několik kapel, mezi nimi L.A. Guns, nebo Hollywood Rose. Poté Axl spolu s Robem Gardnerem, Tracii Gunsem, Duffem McKaganem a Izzy Stradlinem založil kapelu Guns N' Roses. Tracii Guns a Rob Gardner byli ale brzy nahrazeni Slashem a Stevenem Adlerem.

Axl nejprve zpíval pouze barytonem, svůj typický "ječák" začal používat až na podnět Izzyho Stradlina, který ho slyšel ve sprše zpívat vysoko posazeným hlasem píseň "Hair of the Dog" od Nazareth. Tento styl zpěvu se stal poté typickým znakem a do jisté míry značkou Guns N'Roses.

Kapela si pronajala malý apartmán přezdívaný Hell House (pekelný dům), který se stal brlohem drog, sexu a rock n' rollu. Vicky Hamilton kapelu objevila a zorganizovala několik jejich koncertů

V roce 1986 podepsali Guns N' Roses smlouvu s Geffen Records a v roce 1987 vydali své debutové album Appetite for Destruction. Album ihned úspěch nezaznamenalo a slavným se stalo až po vypuštění několika singlů jako „Welcome to the Jungle“, „Paradise City“ a „Sweet Child O' Mine“.

Život na hraně
Od poloviny 80. do začátku 90. let přežíval bouřlivý vztah Axla s Erin Everly, jejímž otcem je zpěvák Don Everly z legendárních Everly Brothers a jejím dědečkem byl režisér Robert Stevenson. V roce 1990 se vzali, ale následující měsíc požádal Axl o rozvod. Vztah byl opět obnoven, když Erin otěhotněla, ale po spontánním potratu v říjnu 1990 se opět rozešli a jejich manželství bylo v roce 1991 rozvedeno. Ve stejném roce se Axl zapletl s top modelkou Stephanie Seymour, která hrála v několika videoklipech Guns N' Roses. Rose velice lpěl na jejím synovi Dylanovi a snažil se mu být dobrým otcem, kterého sám nikdy neměl. V únoru 1993 se Axl a Stephanie zasnoubili a o tři týdny později se rozešli z důvodu nevěry modelky.

Ačkoliv byl debut Guns N' Roses úspěšný, brzy se také neblaze proslavili svým divokým způsobem života a užíváním velkého množství drog. Jediný Axl používání drog po úspěchu debutového alba naopak zanechal. Tvrdí, že patří k osobám, kteří necítí abstinenční příznaky a nechtěl si vybudovat tak silný návyk jako například Slash. Proto drog nechal a nepropadl silné drogové závislosti. To byl také důvod, proč Axl nerad viděl, že jsou Slash, Steven a Duff pod vlivem drog. Stevenovi zapříčinila silná drogová závislost vyhazov z kapely. Následovaly zrušené koncerty a začaly se šířit fámy o rozpadu kapely. Axl byl v souvislosti s vydáním alba G N' R Lies označován za rasistu, protože se v textu písně „One in a Million“ vyskytovalo slovo „niggers“ (tj. negři) a také za odpůrce gayů, protože se ve stejné písni vyskytovalo slovo „faggots“ (tj. buzeranti). Axl tato obvinění popíral a na MTV Video Music Awards vystoupil spolu s Eltonem Johnem při písni „November Rain“.

Pokud by jste měli zájem o SPOLUPRÁCI - nabízím vám zajímavou provizi.
Po kliknutí na tlačítko se dozvíte bližší informace.

Po vydání úspěšných alb Use Your Illusion I a Use Your Illusion II se kapela vydala na světové turné, které poznamenalo několik incidentů. V červenci 1991 skočil Axl z pódia při koncertě v St. Louis na fanouška, který si koncert nahrával na kameru. Kapela koncert ukončila a podnítila tak vznik výtržností, za které byl Axl posléze zatčen. Soud nakonec rozhodl, že za výtržnosti nebyl zodpovědný a osvobodil ho. Další nepokoje vypukly v srpnu 1992 v Montrealu, kde Axl na koncert přišel pozdě a po odehrání devíti písní odešel, údajně kvůli problémům s hlasem.

Axl se často dostával do sporů s Kurtem Cobainem z Nirvany, oba se navzájem nenáviděli, v médiích se navzájem pomlouvali a uráželi. Na tento spor je dokonce reference ve videohře Grand Theft Auto: San Andreas, kde DJ rádia K-DST (klasický rock), namluvený právě Axlem, projevuje své antipatie vůči DJce Rádia X (grunge, alternativní rock), i když tato nemá s Cobainem moc společného, snad kromě právě hudebního stylu grunge. Do sporů se dostal Axl také s Vincem Neilem z kapely Mötley Crüe. Spor údajně začal tím, že Izzy Stradlin napadl Neilovu ženu během MTV Music Awards, přičemž Axl vyzval Neila na souboj jednoho proti jednomu, Neil určil místo a datum, ale Axl se nedostavil. Text písně „Shotgun Blues“ je údajně o Neilovi.

Axl Rose
Axl Rose na festivalu Download v roce 2006.
V roce 1993 vydali Guns N' Roses album The Spaghetti Incident?, ale ohlasy byly rozpačité a zařazení písně Charlese Mansona "Look At Your Game, Girl„ vyvolalo polemiku.

V roce 1994 vyhodil Rose z kapely Gilbyho Clarka a místo něj najal svého kamaráda Paula Tobiase. Spolu se zbytkem kapely nahrál Tobias cover verzi písně “Sympathy for the Devil" od The Rolling Stones, když ale Slash zjistil, že Tobias změnil jeho sóla a přidal svoje vlastní, což vedlo k Slashovým sporům s Rosem, které později vyústily ve Slashův odchod z kapely.

V roce 1998 opustili kapelu Duff McKagan a Matt Sorum a Rose zůstal jediným členem z původní sestavy. Někteří fanoušci jej viní z rozbití kapely.

Rozpačitý ohlas vyvolalo v r. 2004 vydané album Greatest Hits. Axl se snažil neúspěšně zabránit jeho vydání soudní cestou. Písně které na albu jsou, vybrala svévolně, bez konzultace s ním nebo se členy kapely, společnost Geffen Records s tím, že už se jí nechce čekat na vydání Chinese Democracy. Rozpaky způsobilo zejména to, že na album je ze 14 písní celkem 5 coververzí - chybí naopak tradiční hity z debutového Apettite For Destruction nebo z alba Lies. Nakonec album zaznamenalo celosvětový úspěch a prodalo se ho 13 miliónů.

Návrat a Chinese Democracy
Po odchodu všech zakládajících členů získal Rose práva na název Guns N' Roses, přičemž v kapele se vystřídalo několik hudebníků, ale její činnost byla minimální. Na konci 90. let začalo nahrávání alba Chinese Democracy, které bylo konečně vydané až koncem roku 2008 a stálo údajně už 13 milionů dolarů.

V roce 2001 vystoupili „noví Guns N' Roses“ v čele s Rosem v Las Vegas a Rio de Janeiro, kde hráli před 250 000 diváků na festivalu Rock In Rio III a poprvé představili některé písně z připravovaného alba. V srpnu 2002 odehráli několik koncertů a vystoupili i na MTV Video Music Awards a Ozzy Osbourne prohlásil, že to bylo jedno z nejlepších vystoupení v historii MTV.

Turné v roce 2002 bylo poznamenáno tím, že se na první koncert Rose vůbec nedostavil a totéž se přihodilo při koncertě ve Philadelphii, což vedlo promotéra ke zrušení zbytku turné.

Kapela se opět odmlčela a na turné vyrazila až v roce 2006 a to do Evropy (první čtyři koncerty byly ale odehrány v New Yorku), přičemž vystoupila i v Praze v Sazka Aréně. K nejvážnějšímu incidentu došlo ve Švédsku, kde se Axl popral s hotelovou ochrankou a musel zaplatit pokutu $6000, ale turné nijak narušeno nebylo. Rose sliboval, že Chinese Democracy vyjde na jaře 2007.

Očekávané album vyšlo nakonec v listopadu 2008 a zaznamenalo komerční úspěch. Hudebním stylem se nejvíce odlišuje od předchozích desek a pro mnoho skalních fanoušků tak Chinese Democracy není albem Guns N' Roses, ale pouze Axla Rose. Album si však ponechalo typický syrový styl z osmdesátých a devadesátých let a například píseň „This I Love“ je velmi podobná jedné z nejznámějších skladeb „November Rain“. Tím, že album vyšlo, ztratilo šanci na titul "nejdražší nevydané album v historii".

V roce 2009 z kapely odešel vynikající kytarista Robin Finck z Nine Inch Nails a nahradil ho DJ Ashba. Na přelomu let 2009/2010 kapela vyrazila na celosvětové turné. To začalo v Asii a následně se přesunulo do Kanady, kde bylo velice kvalitně a úspěšně prezentováno nejnovější album Chinese Democracy. Axl se vrátil na pódia v plné síle a ukázal, že je pořád jedním z nejschopnějších rockových zpěváků na planetě. Show v Tokiu byla označena za nejlepší koncert vůbec. Kapela odehrála celé album Chinese Democracy a téměř celé album Appetite For Destruction z roku 1987. Koncert byl doplněn hity jako November Rain, Don't Cry, You Could Be Mine a další. Kvalitně odzpívaný byl i cover od AC/DC, Whole Lotta Rosie. Oficiální vydání záznamu koncertu se plánuje v průběhu roku. Právě do kapely AC/DC byl v roce 2016 Axl vybrán jako zpěvák poté, co jim sám nabídnul pomoc, aby dokončil turné, kterého se frontman kvůli zdravotním důvodům týkající se sluchu nemohl zúčastnit.

Zdroj: Wikipedie - Otevřená encyklopedie