KAREL GOTT

Pro zvětšení klikni na obrázek

Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha) byl český šlágrový zpěvák, herec a malíř. V letech 1965–2019 se prodalo 50 milionů nosičů alb s jeho nahrávkami, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb na domácí scéně i v zahraničí. Zpíval nejen česky, ale i německy, latinsky (Adeste fideles), anglicky, italsky a rusky.

V anketách Zlatý slavík a později Český slavík získal celkem 42 ocenění. Dále obdržel více než 120 televizních ocenění, 8 zlatých desek, 1 diamantovou desku, 2 ceny Anděl, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek.

Celkově nazpíval kolem 2 500 písní. Spolupracoval s mnoha významnými umělci. Stal se druhým nejúspěšnějším absolventem mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest, který pocházel z České republiky.

Život
Dětství a mládí
Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni jako jediný potomek Karla Gotta (26. října 1911 Plzeň – 1982) a Marie, rozené Valešové (16. října 1910 Plzeň – 1977). V mládí chtěl být malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák-amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, tedy v době, kdy v Československu stále ještě doznívala éra swingu a rock and rollu bylo možné slyšet jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, dostal však nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

Počátky jeho působení
Karel Gott se v roce 1958 přihlásil do soutěže amatérských zpěváků, kde pod seudonymem Karel Matějíček získal první místo a začal častěji vystupovat v různých kavárnách. Tato večerní vystoupení se dostávala do konfliktu s jeho zaměstnáním, a proto se v roce 1960 rozhodl definitivně odejít z ČKD a začít se věnovat profesionálně zpěvu (v dokumentu z roku 1986 na tento krok vzpomínal s tím, že pak míval časté špatné sny o tom, jak zpívá před sálem, kde sedí pouze jeho mistr a jeho otec, který říká: „Proč jen se ten chlapec raději nedržel řemesla...“). Nastoupil na pražskou státní konzervatoř, kde do roku 1963 studoval operní zpěv u Konstantina Karenina (žák ruského pěvce Šaljapina) a ještě do roku 1966 dálkově. Zpočátku u publika budil smíšené a kontroverzní pocity, způsobené jeho projevem, který se zcela vymykal zažitým trendům ze začátků 60. a celých 50. let v Československu. Až éra twistu v letech 1962–64 přinesla do české populární hudby výrazné oživení. Tehdy se začala také prosazovat divadla malých forem, v nichž se rodila moderní česká populární hudba. V roce 1962 se stal jeho duet s Vlastou Průchovou („Až nám bude dvakrát tolik“) hitem roku. Milníkem kariéry byla nabídka v roce 1962 na angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tato dvojice mu napsala píseň „Oči sněhem zaváté“, která ovládla první příčku československých hitparád, stala se hitem roku a Karlu Gottovi dopomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

Pokud by jste měli zájem o SPOLUPRÁCI - nabízím vám zajímavou provizi.
Po kliknutí na tlačítko se dozvíte bližší informace.

Růst popularity
V roce 1965, po odchodu ze Semaforu, založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem Jiřím a skladatelem Ladislavem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno. Od té doby ho na všech koncertech doprovázela nově založená Skupina Ladislava Štaidla. V tomto roce také vydal singl, který se později stal rock‘n’rollovým hitem – jednalo se o píseň „Trezor“. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň „Mám rozprávkový dom“ (Vieroslav Matušík / Eliška Jelínková). Právě v roce 1966 se nacházel šéf nahrávací společnosti Polydor na služební cestě v Bratislavě, kde na festivalu uslyšel zpívat Karla Gotta a okamžitě ho pozval do Západního Berlína k natočení první singlové desky (druhá strana „Weißt Du wohin”). Gott se seznámil v této době také se skladatelem Karlem Svobodou, který pro něj napsal hudbu k několika výrazným písním. Spolu s ním a bratry Štaidlovými v roce 1967 odletěli na 7 měsíců trvající angažmá do Las Vegas ve Spojených státech amerických (USA). V roce 1967, kdy pobýval v USA, se jeho největšímu „rivalovi“ Waldemaru Matuškovi podařilo opět zvítězit v anketě Zlatý slavík. Ze Spojených států amerických se vrátil jako sebevědomý profesionál. Po úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vyšlo jeho první (a hned zlaté) album a kdy jeho jméno začal zdobit ozdobný přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, se pustil do nové práce také na domácí scéně.

V roce 1968 reprezentoval Rakousko na mezinárodní prestižní hudební soutěži Eurovision Song Contest s písní „Tausend Fenster“, kterou pro nej složil Udo Jürgens (text Walter Brandin). Skončil třináctý a díky účasti na této soutěži se dostal do povědomí v mnoha zemích a stal se oblíbeným v Německu, Rakousku, Švýcarsku a nastartovala se jeho zahraniční kariéra. Dne 18. května 1968 odvysílala západoněmecká televize ARD svou pravidelnou sobotní show «Einer wird gewinnen», na které Karel Gott vystoupil před miliony televizních diváků s písní „Weißt du wohin” a 1. října 1968 vydala agentura POLYDOR jeho první LP-desku (Karel Gott – Die goldene Stimme aus Prag), která mu vynesla první místo v západoněmecké hitparádě (Nummer-eins-Hit in Deutschland 1969) a první turné po 10 největších městech Západního Německa (NSR). V roce 1968 mu také Karel Svoboda složil hudbu pro Karneval v Riu jeho nejúspěšnější píseň „Lady Carneval“, která byla následně přeložena do třinácti jazyků. V době invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 se nacházel na festivalu v Sopotech, kde si začal dělat starosti, jak to bude nadále s jeho pracovními závazky v NSR. Ze Sopot se vrátil do Prahy a hned pokračoval na turné do Hamburku.

V roce 1969 získal bronzovou Bratislavskou lyru s písní „Hej, páni konšelé“, kterou následně zkritizoval ve svém projevu Gustáv Husák slovy narážejícími na text písně, že Karel Gott by chtěl na zemi ráj, žít jako v kapitalismu a pracovat jako v socialismu. V tomto období pak jeho popularita dosáhla mezinárodního rozměru. Jeho image v NSR vytvářela nadále firma Polydor.

Pokud by jste měli zájem o SPOLUPRÁCI - nabízím vám zajímavou provizi.
Po kliknutí na tlačítko se dozvíte bližší informace.

70. léta
Karel Gott v letech 1971 až 1972 absolvoval dvě velká turné. První s názvem Karel Gott ’70 čítalo 22 koncertů a druhé pod názvem Evropské turné mělo 64 koncertů. Ono turné bylo zakončeno koncertem v Moskvě. V Československu dále sbíral ceny, vyprodával koncerty a nahrával pravidelně alba.

V roce 1973 získal Zlatou desku Supraphonu za prodej alba My Czech Favourites v zahraničí. Právě Supraphon byl jeho domácím hudebním vydavatelstvím, přičemž v Německu mu alba vydával Polydor. Přizpůsobil se trendům a v 70. letech si nechal narůst delší vlasy a kotlety, typická byla také saka s velkými límci či vysoko posazené kalhoty s širokým zakončením. V té době vzniklo mnoho hudebních pořadů, kde hrál a zpíval – např. Hvězda padá vzhůru, Išel macek, Chléb a sůl a podobně. Od roku 1972 jej doprovázelo vokální trio Jitka Zelenková, Vlasta Kahovcová a Jarmila Šulerová.

Od roku 1973 se natáčel pořad Zpívá Karel Gott, do kterého byly zaznamenávány pravidelné koncerty Karla Gotta ve Slaném. Do pořadu si zval i různé hosty, kteří s ním zpívali. Pořad se vysílal v letech 1973–1978 a v roce 1979 vyšlo album s názvem To nejlepší z Zpívá Karel Gott. V 70. letech slavil v Československu úspěchy, často koncertoval, každý rok vydával minimálně jednu desku a také v tomto období vzniklo mnoho hitů – „Kávu si osladím“, „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“, „Je jaká je“, „Cítím“, „Zloděj dobytka“ a další. Mimo to od roku 1973 začal tradici svých Vánočních koncertů – ty se konaly každé dva roky.

V roce 1977 nazpíval píseň „Kam tenkrát šel můj bratr Jan“, která byla coververzí hitu „All by Myself“. Píseň byla věnována Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu, jejíž text četl 4. února v Divadle hudby. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, ten to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec. V tomto období vydal kromě klasických písní i album Išel macek a podobně, které obsahovalo jím přezpívané lidové písně. Rok 1977 mu také přinesl prvenství v soutěži v USA, kde zpíval píseň „Jdi za štěstím“ složenou Karlem Svobodou. Píseň byla použita v československé filmové pohádce Jak se budí princezny. V roce 1979 byl v televizi vysílán jeho koncert z pražské Lucerny.

Zlatá éra (80. a 90. léta)
V 80. letech vystupoval Karel Gott nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu, stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes „lidovky“ až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích. V televizi se často vysílaly záznamy jeho koncertů z Lucerny (z let 1979, 1980, 1981 a 1982), ale i z jiných sálů. Kromě množství alb vydal i vánoční album Bílé Vánoce, které navázalo na jeho vánoční album Vánoce ve zlaté Praze z roku 1969, jež se stalo nejprodávanějším albem Československa. Každoročně pořádal několik turné, počet jeho koncertů se v té době odhadoval na přibližně 360 za rok. Účinkoval v mnoha hudebních pořadech, kde představoval své písně. V polovině 80. let jeho popularita v Československu i v zahraničí dosáhla vrcholu. Na domácí scéně mu vyrůstala konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušila jeho kralování. Poprvé od roku 1967 byl sesazen z první příčky ankety Zlatý Slavík. Mimo to v roce 1984 oslavil 20 let trvající spolupráci se Skupinou Ladislava Štaidla dvojkoncertem ve vyprodané pražské Lucerně. V roce 1985 získal tehdy nejvyšší možné ocenění národní umělec – jako první zpěvák pop music v historii. Kromě toho se v roce 1985 vysílala německá show Karel, Hits und Karneval.

Koncem 80. let byl opět na vrcholu.
Stále častěji vystupoval ve sportovních halách, které vyprodával, a některé koncerty ze sportovní haly v Praze byly zaznamenány Československou televizí. Německá televize natočila záznam tří velkých koncertů Karla Gotta z Paláce republiky (1985, 1986 a 1987). Vydal tři alba zaměřená na romantické písně, ale i množství dalších desek – například Muzika, Loď snů, Hrátky s láskou, Posel dobrých zpráv. Karel Gott v té době neusiloval za každou cenu o první příčku v hitparádách a dával přednost rozmanitějšímu výběru písní, které podle něho jeho posluchače mohly emocionálně nabít. V roce 1989, těsně před sametovou revolucí, oslavil své 50. narozeniny vyprodaným koncertem v pražské Lucerně, kterého se zúčastnily tehdejší hvězdy československé pop music. Ve stejném roce byla rozpuštěna Skupina Ladislava Štaidla a od té doby jej doprovázel ve stejném roce založený Orchestr Karla Gotta pod vedením Pavla Větrovce.

V roce 1990 se Gott rozhodl ukončit svou kariéru. Jako rozloučení uspořádal mamutí turné po sportovních halách v Československu a Německu. Nicméně úspěch turné jej donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 1991 byl uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl a v roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stalo nejprodávanější deskou roku (stejná ocenění obdržel také v letech 1995 a 1997). Během 90. let se začal více věnovat malování. Obrazy vystavoval v Česku i v zahraničí. Z důvodu ztráty některých autorů se obrátil na mladší tvůrce, kteří mu v 90. letech psali písně. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA, jež nahradila Supraphon ve vydávání alb a stála i za jeho koncerty. V květnu 1993 oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo. Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott nadaci věnoval při jejím založení čtyři miliony korun, jeho partneři (kontroverzní podnikatel František Mrázek a Miroslav Provod) dali každý půl milionu. Ohlas mělo turné Karel Gott ’94, které zakončil koncertem v pražské Lucerně – koncert byl natáčen pro televizi. Na základě Janečkova nápadu omezil vystupování v menších městech a zaměřil se na veliká turné po Česku, Slovensku, Německu a dalších evropských státech.

V obnovené anketě Český slavík, navazující na československého Zlatého slavíka, obsadil v roce 1996 s velkým náskokem opět první místo, které si (kromě let 1998 a 2012) udržel až do roku 2017. V roce 1997 se jeho společné album s Lucií Bílou s názvem Duety stalo nejprodávanějším albem roku. Toto album představili na svém společném turné. O rok později (1998) Gott na svůj vánoční koncert do Lucerny pozval jako hosta italského zpěváka Albana Carrisiho. 90. léta završil koncerty ve Spojených arabských emirátech a v Číně, dále před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.

Po roce 2000
Roku 2000 absolvoval Karel Gott koncert v newyorské Carnegie Hall, kam se vrátil i podruhé v roce 2005. Záznam jeho vánočního koncertu v Lucerně natočila TV Nova. Ukončil spolupráci s agenturou GOJA, z níž odstoupil kvůli neshodám s Františkem Janečkem, a vrátil se k Supraphonu. V roce 2002 se jeho album Pokaždé stalo nejprodávanějším albem roku. Roku 2006 zakončil své mezinárodní vánoční turné vyprodaným koncertem v O2 areně, kterou později vyprodal ještě pětkrát. V letech 2007, 2008 a 2009 absolvoval tři česká turné a dvě německá, přičemž to české roku 2008 zakončil ve vyprodané Tipsport aréně v Praze. Ještě v roce 2008 získal trojnásobnou platinovou desku Supraphonu za prodej svých alb a o rok později mu na galakoncert k jeho 70. narozeninám přišlo do O2 areny 130 zpěváků a zpěvaček a 15 000 diváků. V rámci těchto narozenin vydal kompilační alba Mé písně a Když jsem já byl tenkrát kluk aneb 70 hitů. Obě alba obdržela Zlatou desku Supraphonu. V roce 2010 se vrátil do Lucerny, kde se uskutečnil jeho koncert s Evou Urbanovou, který zaznamenala Česká televize a byl vydán na DVD a CD.

V roce 2012 absolvoval turné zakončené ve vyprodané O2 areně. Tento koncert nahradil tradiční Vánoční koncert. O dva roky později absolvoval další turné pod názvem Tour 2014, které zakončil tentokrát dvěma koncerty v O2 areně. Během let 2009–2014 vydal šest alb, z nichž dvě jsou zaměřená na přejaté světové popové hity. Po zdravotních potížích v roce 2015 se znovu vrátil na pódia na jaře 2016. Ve stejném roce vydal album 40 slavíků, které bylo poděkováním za čtyřicet prvních míst v anketách Zlatý slavík a Český slavík. V roce 2018 absolvoval koncertní šňůru zakončenou vyprodaným koncertem v Bratislavě. V červnu vydal studiové album Ta pravá a absolvoval koncert ve vyprodané O2 areně před 20 000 diváky. V témže roce si zahrál v pohádce Když draka bolí hlava a po jeho boku i dcery Charlotta a Nelly. Na jaře roku 2019 absolvoval turné, které začalo koncertem v Plzni a vyvrcholilo vyprodanými halami v Brně a Košicích. Obzvláště úspěšným hitem se stala novinková píseň Srdce nehasnou, kterou nazpíval jako duet se svou dcerou Charlottou a která dosáhla během sedmi měsíců na YouTube 38 miliónů zhlédnutí a úspěšná čísla má také na Supraphononline, Spotify, nebo AppleMusic. V létě vydal u příležitosti svých 80. narozenin dvě kompilační alba a znovu nazpívanou píseň „Jdi za štěstím“.

Dne 14. července 2019 věnovala německá televize MDR Karlovi Gottovi k 80. narozeninám 90minutový filmový portrét autorky Heike Sittner «Ein Abend für Karel Gott», ve kterém Karel Gott hovoří nejen o svém dětství, o jeho konfrontaci s otcem, o pochybnostech nad svým dosavadním profesním vzděláním, o lásce k vlasti, ale také o tom, jak vypadal jeho život zpěváka, který pendloval mezi dvěma světy – o neustálém strachu při celních kontrolách v období železné opony. Vedle Karla Gotta v dokumentu vystoupili také jeho kolegové a přátelé: dlouholetý Gottův hudební manažer Wolfgang Kaminski, Dagmar Frederic, Helena Vondráčková, Frank Schöbel, Ralph Siegel (napsal pro Gotta píseň Babitschka/Babička), Felix Slováček a rapper Bushido.

Zdravotní potíže a úmrtí
V říjnu 2015 mu bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, se kterým se léčil ve VFN Praha na I. interní klinice hematologie u jejího přednosty, profesora Marka Trněného. Dne 18. března 2016 média oznámila, že Karel Gott nad rakovinou definitivně zvítězil. V roce 2018 se u Karla Gotta objevila porucha krvetvorby a v polovině září následujícího roku (2019) problémy přerostly v akutní leukémii, kvůli níž zrušil veškerá nadcházející vystoupení a zahájil ambulantní léčbu, opět ve VFN Praha. Ve věku 80 let zemřel ve spánku před půlnocí 1. října 2019 doma na Bertramce v rodinném kruhu. Média úmrtí oznámila následujícího dne dopoledne. Všechny hlavní televizní stanice v České republice zařadily do svých programů mimořádné zpravodajství nebo vzpomínkové pořady a svůj program upravily i stanice Českého rozhlasu a Rádio Impuls.

Vláda na mimořádném zasedání 2. října schválila vypravení státního pohřbu a den pohřbu vyhlásila státním smutkem. O den později však premiér Babiš od záměru státního pohřbu ustoupil s tím, že by se mělo jednat jen o pohřeb se státními poctami, podobně jako např. v případě Otakara Motejla v roce 2010. Na prezidentském zámku v Lánech byly z rozhodnutí prezidenta na znamení smutku staženy státní vlajky na půl žerdi, podle někdejšího protokoláře Jindřicha Forejta tím však došlo k hrubému porušení zákona o užívání státních symbolů České republiky.

Uctění památky pro veřejnost se konalo v pátek 11. října 2019 v pražském Paláci Žofín, jímž během dne prošlo zhruba 50 000 lidí. Pohřeb se státními poctami se pak uskutečnil pro pozvané hosty v sobotu 12. října v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.[30] Pohřeb vysílala v přímém přenosu televize a na velkém plátně na Hradčanském náměstí, kde se shromáždilo přes 3 000 lidí. Gottovy ostatky byly krátce po obřadu zpopelněny v Motolském krematoriu.[31] 20. prosince 2019 byla jeho urna uložena do hrobu na Malvazinském hřbitově.

Památka
Muzeum
Když Gott v šedesátých letech 20. století hledal lokalitu, kde by mohl nerušeně tvořit, zakoupil nakonec roku 1969 vilu v Jevanech. Protože však objekt příliš nevyužíval, prodal jej na přelomu let 2005 a 2006 českému podnikateli Janu Moťovskému, který v objektu následně plánoval zřídit muzeum věnované Gottovi. Architektonické úpravy ve stavbě navrhl Jaromír Pizinger. Poslední červnový den roku 2006 se muzeum otevřelo a první návštěvníci si jej mohli prohlédnout až po realizaci otisku Gottovy ruky do připravené hlíny. Když pak podnikatel na začátku srpna 2008 během cesty do Nice zmizel, nenacházelo se muzeum v dobré finanční kondici a svému majiteli příliš nevydělávalo. V závěru února 2009 nakonec muzeum podnikatelova manželka Kateřina, která s majetky svého zmizelého životního partnera disponovala, zavřela. Za dobu provozu navštívilo muzeum více než třicet tisíc návštěvníků, a to jak z Evropy, tak také ze Spojených států amerických.

Pojmenování veřejného prostranství
Pražský primátor Zdeněk Hřib vyzval 2. října 2019 místopisnou komisi pražského magistrátu, aby vytipovala vhodné místo, které by mohlo nést jméno zesnulého umělce. Neupřesnil však, zda by nové pojmenování mělo mít náměstí, ulice či například park. Podobnou úvahu vznesli i představitelé městské části Praha 5, kde Gott ve vile žil.

Utkání na Slavii
V den oznámení Gottova skonu (2. října) se večer uskutečnil fotbalový zápas Ligy mistrů mezi pražskou Slavií a Borussí Dortmund. Jeho pořadatelé před utkáním plánovali uctít památku zemřelého pěvce. V mezinárodním zápase se navíc proti sobě postavila mužstva ze zemí, ve kterých byl umělec populární. Gott vedle toho v roce 1996 nazpíval ve stylu skladby „Včelka Mája“ hymnu dortmundského klubu. Nakonec se držení minuty ticha nepovedlo z časových důvodů vyjednat s Unií evropských fotbalových asociací (UEFA), jež na utkání dohlíží, a tak se namísto toho během tréninku obou celků před zápasem z reproduktorů ozval v češtině a němčině Gottův hit „Včelka Mája“, což fanoušci doprovodili minutovým potleskem.

Televizní pořady a soutěže
V šestém díle 6. řady pěvecko-taneční soutěže Tvoje tvář má známý hlas, který vysílala televize Nova 12. října 2019, věnoval moderátor soutěže Ondřej Sokol celý úvod. Díly této soutěže bývají předtočené, ale kvůli památce Karla Gotta byli účinkující ochotni natočit příslušný díl znovu.

První díl 10. řady taneční soutěže Star Dance vysílaný Českou televizí 12. října 2019 byl věnován památce Karla Gotta. Účinkující tančili na jeho písně a moderátoři soutěže Marek Eben a Tereza Kostková zavzpomínali na Gotta několika větami.

Ocenění
Zlatý a Český slavík
V průběhu své více než šedesátileté pěvecké kariéry Karel Gott 42krát zvítězil v anketě Zlatý slavík (resp. od roku 1996 Český slavík), a to v letech 1963–1966, 1968–1981, 1983–1984, 1989–1990, 1996–1997, 1999–2011, 2013–2017, pětkrát skončil druhý (1967, 1982, 1991, 1998 a 2012) a třikrát třetí (1985, 1986 a 1987). V letech 1992–1995 se ankety Zlatý slavík ani Český slavík nekonaly. V roce 2004 získal speciálního Platinového slavíka, za 30 vítězství a v roce 2015 speciálního Diamantového slavíka za 40 vítězství v anketě.

Televizní ceny
V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se koná od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem 31krát (22krát v kategorii Zpěvák v ročnících 1991–2009 a 2012–2014 a 9krát v kategorii Absolutní vítěz v letech 1991, 1992, 1994, 1996, 1999, 2002, 2006, 2009, 2014). V ročnících 2010 a 2011 se v kategorii Zpěvák umístil na 3. místě. V roce 2010 získal v anketě ANNO 2009 Zvláštní cenu televize Nova.

Další ocenění
Tuzemská ocenění (výběr)
1962 – Hledáme písničku pro všední den – 1. místo s duetem Až nám bude dvakrát tolik (s Vlastou Průchovou)
1963 – Cena Melodie hudebních kritiků – 1. místo jako nejlepší zpěvák
1963 – Písničky na zítra – 1. místo s písní Tam, kde šumí řeky proud
1964 – Hledáme písničku pro všední den – 1. místo s písní Úterý
1964 – Hledáme písničku pro všední den – 2. místo s písní Má daleká cesto
1964 – Hledáme písničku pro všední den – cena pro nejpopulárnějšího interpreta
1965 – Písničky na zítra – 1. místo s písní Tam, kam chodí vítr spát
1965 – Dvanáct na houpačce – trojnásobné vítězství s písní Trezor
1965 – Mezinárodní festival Intervize Karlovy Vary – Zlatý klíč s písní Tam, kam chodí vítr spát
1966 – Bratislavská lyra – Zlatá lyra (1. místo) s písní Mám rozprávkový dom
1966 – Mezinárodní festival písně a tance – cena kritiky za píseň Pošli to dál
1966 – Písně roku – první tří místa s písněmi C ´est la vie, Pošli to dál a Bum bum bum
1966 – Dvanáct na houpačce – pětinásobné vítězství s písní Bum bum bum a C ´est la vie
1968 – festival Intervize – Zlatý klíč s písní Proč ptáci zpívají
1969 – Bratislavská lyra – Stříbrná lyra (2. místo) s písní Hej, páni konšelé
1977 – Cena Melodie hudebních kritiků – 1. místo s písní Jdi za štěstím
1982 – Písnička pro hvězdu – 1. místo s písní Snů plný krám
1984 – Televizní rolnička – 1. místo v kategorii Nejpopulárnější zpěvák
1985 – Televizní rolnička – 1. místo v kategorii Nejpopulárnější zpěvák
1986 – Televizní rolnička – 1. místo v kategoriích Nejpopulárnější zpěvák a Osobnost roku
1986 – Pragakoncert – čestné uznání za dlouhodobou reprezentaci ve světě
1987 – Televizní rolnička – 1. místo v kategoriích Nejpopulárnější zpěvák a Osobnost roku
1988 – Televizní rolnička – 1. místo v kategoriích Nejpopulárnější zpěvák a Osobnost roku
1989 – speciální cena čs. Disc-jokejů – nejdéle hrana osobnost na diskotékách
1991 – Anděl – jako první uveden do Síně slávy
1992 – Diskoslavík’92 – titul Osobnost všech dob
1995 – ceny České televize – 1. místo v kategorii Zpěvák roku
1995 – cena pro Nejúspěšnějšího tuzemského interpreta populární hudby
1998 – Slovenský slávik – 1. místo v kategorii Zahraniční interpret (před Madonnou a Michael Jacksonem)
1999 – Trofej Dominika Haška – nejkvalitnější a nejproduktivnější hlas české pop music
2004 – Platinový Slavík – speciální cena za rekordní počet cen ankety Český slavík Mattoni
2015 – Diamantový Slavík – prestižní jednorázové ocenění za rekordní počet vítězství v anketě Český slavík Mattoni
2016 – Anděl – nejprodávanější album roku 2016
2019 – Zlatý klíček – cena festivalu filmu ve Zlíně, za nejlepší filmovou nazpívanou hudbu v historii Českého a Slovenského filmu
Zahraniční ocenění (výběr)
1964 – Mezinárodní festival ve Spotech – 3. místo s písní Kocour Teofil
1968 – Mezinárodní festival Zlatý kohout – Zlatá medaile za píseň Lady Carneval
1968 – Německá hitparáda – 1. místo jako nejposlouchanější interpret
1969 – Německá hitparáda – 1. místo jako nejposlouchanější interpret
1970 – Mezinárodní festival v Aténách – 4. místo jako nejlepší hlas
1971 – Stuttgart, SNR – udělena cena Zlatý mikrofon za písně Karla Gotta
1974 – britský hudební časopis Music Week – titul Hvězda roku (za Gottem se umístily skupina ABBA a Czeslav Niemen)
1977 – Festival v Tokiu – Karel Gott se umístil na 7. místě z 1500 zpěváků.
1978 – moskevský časopis Klub – 1. místo v kategorii Nejpopulárnější zpěvák (před Eltonem Johnem a Cliffem Richardem)
1978 – Hudební ceny Polska – titul Hvězda populární hudby
1978 – Wiosna estradowa v Poznani – titul Estrádní osobnost
1978 – Goldene Tanzmariechen – významné ocenění za kulturní přínos
1979 – Hitparáda rádia Luxemburg – 1. místo s písní Babička
1979 – Liga přátelství NDR – Čestná jehlice za zásluhy o přátelství mezi národy
1980 – Televizní Oscar ZDF – 1. místo
1980 – den německý šlágrů – cena Zlatá ladička za první místo
1982 – Zlatá medaile Hermanna Lönse – ocenění – Zlatá medaile Hermanna Lönse
1982 – den německý šlágrů – cena Zlatá ladička za první místo
1983 – festival ve Stuttgartu – Zlatá harfa (1. místo)
1983 – Cena Belgického rozhlasu a televize – 2. místo v hitparádě
1983 – den německý šlágrů – cena Zlatá ladička za první místo
1984 – Cena Belgického rozhlasu a televize – 1. místo v hitparádě s písněmi Nun bist du da, Bis kein Traum mehr lebt a Ich bin der Adler, du Wind
1984 – den německý šlágrů – cena Zlatá ladička za první místo
1986 – Anténa Cti BRF – cena Belgického rozhlasu a televize nejpopulárnějšímu interpretovi hitparády BRF za posledních pět let
1989 – Karnevals-Club – ocenění Zlatá podkova
1989 – Řád přátelství národa SSR
1991 – Der Stier den Hohensalzburg – prestižní rakouské vyznamenání udělované nejvýznamnějším osobnostem společenského, kulturního, politického a sportovního života
1991 – Gala hvězda roku – ocenění Zlatý mikrofon
1991 – Hudební osobnosti – odhalení voskových figurín nejvýznamnějších hudebních interpretů – Karel Gott, Elvis Presley a Jimmy Hendrix
1995 – den německý šlágrů – cena Zlatá ladička za první místo
2002 – Nejúspěšnější zahraniční interpret – 1. místo
2004 – Hudební osobnost – německá jednorázová soutěž – 1. místo
2008 – Hit roku (německo) – duet s Bushidem „Für immer Jung“
2012 – Zpěvák roku v zahraničí – slovenská kategorie hudebních cen, kde Karel Gott v hlasování porazil Eltona Johna a Eminema.
2017 – Golden Henne – významná německá cena za celoživotní dílo
2019 – Trebbia – mezinárodní ocenění za přínos evropské kultuře

Ocenění za prodeje (výběr)
1 Diamantová deska Supraphonu za 13 miliónů prodaných nosičů v letech 1962–1992 (pro Supraphon během třicetl let natočil 182 singlů, 73 alb a 2 samostatné videokazety) – 13 miliónů prodaných nosičů reprezentovalo 86 % populace Československa (Michael Jackson by musel jen v USA prodat 215 miliónů nosičů, aby dosáhl stejné popularity v jediné zemi jako Karel Gott)
Zlatá jehlice Polydoru za dvacet let spolupráce (toto ocenění Karel Gott získal jako třetí umělec v historii po Herbertu von Karajanovi a Leonardu Bernsteinovi)
Velká platinová deska gramofonové firmy Polydor za 464 nahrávek které Karel Gott pro Polydor natočil v letech 1967–1988
7 platinových desek za prodej zvukových nosičů s nahrávkami Karla Gotta mu udělila firma Supraphon a GOJA
32 Zlatých desek gramofonových firem Supraphon, GOJA, Polydor (SRN), Popron, Polygram (Švýcarsko) za prodej zvukových nosičů s nahrávkami Karla Gotta
5 Stříbrných desek Supraphonu
1. místo s prodejí alb Karla Gotta v Evropě udělenou vydavatelstvím MIDEN (Francie) v letech 1967, 1968, 1969, 1970 a 1987)
Platinové DVD Supraphonu za prodej vánočního DVD Sen o vánocích (2004)
Multiplatinová deska Supraphonu za album 42 největších hitů (2004)
Zlatá deska Supraphonu za DVD Lady Carneval – Hity 60. let (2004)
Dvojnásobná platinová deska Supraphonu za prodej DVD Lady Carneval – Hity 60. let (2008)
Platinová deska za album 50 hitů (2008)
Dvojnásobná platinová deska Suprahonu za album 70 hitů (2009)
Platinová deska Supraphonu za album Sentiment (2011)
Zlatá deska Supraphonu za album Dotek lásky (2012)
Platinová deska Supraphonu za album Láska je nádhera (2014)
Křišťálový lev Supraphonu (2014)
Dvojnásobná platinová deska Supraphonu za album S pomocí přátel (2015)
Zlatá deska Supraphonu za album 40 slavíků (2016)
Dvojnásobná platinová deska za album 40 slavíků (2017)
Zlatá deska Supraphonu za album Ta pravá (2018)
Zlaté desky Supraphonu za alba 80/80 Největší hity a 1965–2019: 300 Singlů (2019)

Vyznamenání a další ocenění
Dne 3. května 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění. V jeho případě se jednalo o reprezentaci Československa po dobu několika desítek let v cizině a umělecké zásluhy v Československu. Bylo to vůbec poprvé, co nejvyšší umělecké ocenění získal zpěvák populární hudby.

Dne 28. října 2009 obdržel od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně. Městská část Praha 5 mu jako významnému občanu udělila 28. října 2009 ve vile Portheimka Záslužnou medaili za přínos městu. 2. listopadu 2009 se stal čestným občanem svého rodného města Plzně a byl hejtmankou Miladou Emmerovou uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje. V dubnu 2011 mu Asociace českých rusistů udělila pamětní Medaili Josefa Jungmanna za propagaci česko-ruských vztahů. V neděli 12. června 2011 převzal Gott v Moskvě Řád Jurije Gagarina. V červnu 2019 převzal Gott ve Španělském sále Pražského hradu mezinárodní cenu Trebbia, za přínos evropské kultuře.

Na začátku listopadu 2018 mu Český rozhlas udělil ocenění zpěvák století, které vybrali posluchači v anketě „100 hitů republiky“ uspořádané u příležitosti stého výročí založení Československa. Za svou kariéru získal také pět zlatých rolniček, Zlatou jehlu Polydoru, dva Zlaté klíče festivalu Intervize, Zlatou a Bronzovou Lyru v Bratislavě, Stříbrného a Bronzového lva rádia Luxemburk, dvě Zlaté ladičky festivalu Tag des deutschen Schlagers, Zlatou harfu ve Stuttgartu, čtyři Trophée nationale na přehlídce MIDEM v Cannes, cenu Třešňové květiny na festivalu v Tokiu, Zlatou jehlu Pragakoncertu, množství zlatých desek, platinové desky za nejprodávanějšího interpreta firem Supraphon, Polydor a Polygram a množství dalších ocenění.

Dne 28. října 2020 bylo Karlu Gottovi in memoriam uděleno nejvyšší státní vyznamenání České republiky, Řád Bílého lva.

Diskografie
Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Karla Gotta.
Karel Gott vydal 293 sólových alb, prodalo se celkem 30 milionů zvukových nosičů. Nejprodávanější album (4,5 milionu nosičů) bylo LP Karel Gott v ruštině, nejprodávanější album v Československu (celkem se zahraničními prodeji přes 1,5 milionu nosičů) bylo Vánoce ve zlaté Praze.

Singly
(Seznam singlů není úplný)
1962 Rudolf Cortés - Kouzelná píšťala / Vlasta Průchová, Karel Gott - Až nám bude dvakrát tolik
1964 Angelina - Karel Gott / Kde je tvůj pláč - Yvetta Simonová, Milan Chladil - Supraphon
1964 Tajná láska - Karel Gott / Svatební - Yvetta Simonová - Supraphon
1966 Santa Lucia - Karel Gott / Dlouhá bílá noc - Judita Čeřovská - Supraphon
1968 Čas růží / Slunce a já - Supraphon
1972 Malvína / Angelika - Supraphon
1974 Pocit sváteční / Protože - Supraphon
1977 Do re mi la / V září - Supraphon
1985 Fang das Licht - Karel Gott a Darinka/Ein Freund kehrt heim - Karel Gott - Polydor
1990 -Rock'n'roll Party / Rock'n'roll Party po půlnoci - Supraphon - 11 1220-6 311 - maxisingl, obsahující na každé straně jeden megamix

Řadová alba
60. léta
Zpívá Karel Gott (1965) - výběr ze singlových nahrávek z let 1963-1965, opatřený jednou novinkovou písní - Supraphon
The Goldene Voice of Prague (1966) - Supraphon
Hlas můj nech tu znít (1967) - Supraphon
Die Goldene Stimme aus Prag (1968) - Polydor
Poslouchejte! Karel Gott zpívá Lásku bláznivou a další hity (1969) - Supraphon
Vánoce ve zlaté Praze (1969) - Supraphon
Weihnachten in der golden Stadt (1969) - Polydor
In mir klingt ein Lied (1969) - Polydor

70. léta
Die goldene Stimme aus Prag (1970) - Polydor
Der Star meines Lebens (1970) - Polydor
Hity ´71 (1971) - výběr ze singlových nahrávek z let 1970-1971, sestavený záměrně jako řadové album - Supraphon
Von Romeo an Julia (1971) - Polydor
Von Böhmen in die Welt (1971) - Polydor
Má píseň (1972) - Supraphon
Hol' die Welt in dein Haus (1972) - Polydor
Schätze der Vergangenheit (1972) - Polydor
Zwischen Moldau, Don und Donau (1972) - Polydor
Hudba není zlá (1973) - Supraphon
Mezi Vltavou, Donem a Dunajem (1973) - Supraphon
Mistral (1973) - Supraphon
La Canzone (1973) - Polydor
La Canzone (1973) - Discophon (SP)
Dieses Land ist mein Land (1973) - Polydor
Vánoce ve zlaté Praze (1973) (reedice s jiným obalem) - Supraphon
Italské kanconety (1974) - pouze MC kazeta - Supraphon
Karel Gott 1974 (1974) - Supraphon
Meine Wolgamelodie (1974) - Polydor
Heut' ist der Schönste Tag in meinem Leben (1974) - Polydor
Karel Gott Sings Golden Classic (1974) - Columbia (JP)
Melodie, které nestárnou (Karel Gott & Karel Vlach) (1975) - Supraphon
Hvězda padá vzhůru (1975) - Supraphon
Böhmische Kirmes (1975) - Polydor
From My Czech-Song Book (1975) - Supraphon
Karel Gott (1975) - Amiga
Rosa Rosa (1975) - Polydor
Karel Gott '76 (1975) - Supraphon
Meine Sonntagsmelodie (1976) - Polydor
Meine Dounamelodie (1976) - Polydor
Singet und freut euch des Lebens (1976) - Polydor
Musik und Tanz durch Böhmen und Mähren (1976) - Polydor
Karel Gott ´77 (1976) - Supraphon
Karel Gott (1977) - Melodija
Ein besonderer Klang (1977) - Polydor
Karel Gott ´78 (1977) - Supraphon
Gute Reise (1978) - Polydor
ZDF Show '78 (1978) - Poldor
Go In Search Of Happiness (1978) - Columbia (JP)
Romantika (1978) - Supraphon
Amore mio (1978) - Amiga
Karel Gott ´79 (1979) - Supraphon
My Romantic Feeling (1979) - Supraphon / Artia
Meine Lider'79 (1979) - Polydor
Maruschka (1979) - Fiesta Record (USA)
Alle Jahre wieder (1979) - Polydor

80. léta
Karel Gott dnes (1980) - Supraphon
Karel Gott heute (1980) - Amiga
Eine Liebe ist viele Tränen wert (1980) - Polydor
Country album (1981) - Supraphon
Bella Italia (1981) - Polydor
Karel Gott Live (1981) - Polydor
Bílé Vánoce (1982) - Supraphon
Kontrasty (1982) - Supraphon
Country Album (1982) - Supraphon
My Czech Goldies (1982) - Polydor
Und die Sonne wird wieder scheinen (1982) - Polydor
Mein Refrain (1982) - Fiesta Record (USA)
...a to mám rád (1983) - Artia/Supraphon
Koncert pro tebe (Just For You) (1983) - Artia/Supraphon
Zeichen (1983) - Polydor
Du bist da für mich (1983) - Amiga
White Christmas (1983) - Supraphon
Hrátky s láskou (1984) - Supraphon
Karel (1984) - Polydor
Weihnachten (1984) - Philips / PolyGram (SW)
Muzika (1985) - Supraphon
Live'85 (1985) - Polydor / Amiga
Es war ein gutes Jahr (1985) - Polydor
To vám byl dobrý rok (1986) - Supraphon
Mein Herz wird fliegen (1986) - Polydor
Posel dobrých zpráv (1987) - Supraphon
Kein Blick zurück (1987) - Polydor
Bílé Vánoce (1988) - Supraphon - reedice z 1982, CD, MC
You Are Everywhere (1988) - Supraphon
Stowaways On The Ark / In der Arche ist der Wurm drin (1988) - Paramount Pictures (USA, CA)
Loď snů (1989) - Supraphon, CD,MC
Ich will dich so wie du bist (1989) - Polydor
"Hity 60., 70., 80. let" (1989)

90. léta
I Love You For Sentimental Reasons (1990) - album evergreenů natočených v angličtině, ale určených pro tuzemský trh - Supraphon
Písmo lásky (1990) - Supraphon
Ein Abend mit Karel Gott (1990) - Polydor
In dieser Nacht (1990) - Polydor
Frühling im Prag mit Dir (1990) - Polydor
Mein Refrain (1990) (reedice z roku 1976) - Fiesta Record (USA)
Nejromantičtější (1991) - obsahuje 6 starých nahrávek a 6 nových - Supraphon
Když muž se ženou snídá (1992) - Supraphon
Vánoce ve zlaté Praze (1992) - Supraphon - CD reedice kopíruje LP reedici z (1973)
In einer Nacht wie heut' (1992) - Polydor
Věci blízké mému srdci - (Karel Gott, Josef Suk, Rudolf Rokl) (1993) - Supraphon
Mitten im Leben (1993) - Polydor
Karel Gott `95 (1994) - Polydor(CZ)
Zázrak vánoční (1995) - poslední album, které vyšlo také na LP - GoJa
Belcanto (1996) - GoJa - klasické písně a operní árie
Duety (Karel Gott & Lucie Bílá) (1997) - EMI - roku 2018 vyšlo album znovu, doplněné o novou píseň Na křídlech Slavíků
Miluj (1997) - GoJa
Classics (1997) - Polydor
Svátek svátků (Karel Gott & Eva Urbanová) (1998) - obsahuje duety s Evou Urbanovou, ale také staré nahrávky z Gottova sólového alba Bílé Vánoce z r. 1982 - - GoJa
Ro(c)ky mého mládí (1998) - GoJa
Fröhliche Weihnacht (1999) - PolyMedia

po roce 2000
Für immer jung (2000) - Polydor
Pokaždé (2002) - Universal
Swing kolekce (2002) - GoJa
Jede Nacht (2002) - Universal Koch
Karel Gott & Helena Vondráčková - Live (2003) - Universal
Ich hab' gelernt zu lieben (2004) - Universal Koch
Můj strážný anděl (2004) - GoJa
Jdi za štěstím (2005) - společně s Karlem Svobodou - GoJa
Má pouť (2006) - GoJa
Schön, dass du geboren bist (2006) - Universal Koch
Každý má svůj sen (2007) - GoJa
Vstrečaj vesnu (2008) - Melodija
Leben (2009) - Universal Koch
Lidovky mého srdce (2010) - Supraphon
Sentiment (2011) - Supraphon
Dotek lásky (2012)
Chraň bůh (2012) - Supraphon
Láska je nádhera (2013) - Supraphon
S pomocí přátel (2014) - Supraphon
Herr Gott nochmal (2014) - Electrola
40 Slavíků (2016) - Supraphon
Ta pravá (2018) - Supraphon

Tuzemská výběrová alba
70. léta
Karel Gott (1971) - pouze MC kazeta - Supraphon
Žiju rád (1976) - pouze MC kazeta - Supraphon
Zpívá Karel Gott (1976) - (jedná se o výběr z TV vystoupení Karla Gotta v divadle ve Slaném ze 70.let, výběr není totožný s první stejnojmennou LP deskou Karla Gotta a není také totožný s CD výběrem Karel Gott ve Slaném) Supraphon
80. léta
Story (1981) 2 LP - Supraphon
Story 2 (1987) 2 LP - Supraphon
Story 3 (1989) 2 LP - Supraphon
Story Komplet (1989) 6 LP - obsahuje ve speciálním boxu alba Story 1 - 3 - Supraphon
90. léta
42 největších hitů (1991) 2 CD, na LP nevyšlo - Supraphon
Only You (1993) - v podstatě se jedná o vydání nikdy nerealizované anglicky zpívané desky Walk With Me z r. 1968
Originální nahrávky ze 60.let (1993) - reedice 2000, v některých písních se liší - Supraphon (vyšlo jako 2CD, 2MC a 3LP - jiné obaly)
Originální nahrávky ze 70.let (1994) - reedice 2000, v některých písních se liší - Supraphon (vyšlo jako 2CD, 2MC a 3LP - jiné obaly)
Originální nahrávky z 80.let (1995) 2 CD, 2MC - reedice 2000 Supraphon
Vánoční kolekce (1996) - GoJa - 2CD, jedná se o soubornou reedici alb Zázrak vánoční z (1995) a Věci blízké mému srdci z (1993) , opatřeno novým obalem
Pár havraních copánků (1996) - Bonton (komplet 1)
Dotýkat se hvězd (1996) - Bonton (komplet 2)
Zpívá Karel Gott (1996) -Bonton (komplet 3)
Cesta rájem (1996) -Bonton (komplet 4)
Pošli to dál (1996) -Bonton (komplet 5)
The Golden Voice of Prague (1997) -Bonton (komplet 6 - Walk With Me)
Recitál (Eva Pilarová a Karel Gott 1965 Live) (1997) -Bonton (komplet 7)
Hlas můj nech tu znít (1998) -Bonton (komplet 8)
Karel Gott 60 - Výroční edice (1999) 8CD - Sony Music - obsahuje reedice Originálních nahrávek ze 60., 70. a 80.let + novinkové 2 CD Originální nahrávky z 90.let.

Po roce 2000
Karel Gott ve Slaném (2000) - Universal / BM Music - 2CD - výběr z TV vystoupení Karla Gotta v divadle ve Slaném ze 70.let
Vánoce ve zlaté Praze (2000) -Sony Music (komplet 11)
Jsou svátky (2000) pouze Slovensko - GoJa
Originální nahrávky z 60.let (2000) - Sony Music - 2CD
Originální nahrávky z 70.let (2000) - Sony Music - 2CD
Originální nahrávky z 80.let (2000) - Sony Music - 2CD
Originální nahrávky z 90.let (2000) - Sony Music - 2CD
To nej... (2000) - Saturn
Portréty českých hvězd (2000) - Areca / Music Multimedia
Fang das Licht (2000) - Delta
Meisterstücke (2000) - Polydor
Lady Carneval (2001) - Bonton (komplet 9)
Poslouchejte! (2001) - Bonton (komplet 10)
In mir klingt ein Lied Hity 71 (2001) - Sony Music (komplet 12) - 2CD
Meine grossen Erfolge (2001) - Polydor
Best of Karel Gott (2001) - Polydor
Portréty českých hvězd (2002) - Presston
Má píseň / Mistrál (2002) - Sony Music (komplet 13) - 2CD
Mezi Vltavou, Donem a Dunajem/La Canzone (2002) - Sony Music (komplet 14) - 2CD
Hudba není zlá (2002) - Sony Music (komplet 15)
Romanantische Gefühle (2002) - Universal Koch
Pojď, ukážu ti cestu rájem (2003) - Areca Music
Portréty českých hvězd (2003) - Areca Music
Hvězdy českého nebe (2003) - Radioservis
Karel Gott '74 (2003) - Sony Music (komplet 16)
Melodie, které nestárnou (Karel Gott a Karel Vlach) (2003) - Sony Music (komplet 17)
Karel Gott '76 (2003) - Supraphon (komplet 18)
Augenblicke (2003) - Universal Koch
Musik, das ist mein Leben (2003) - Universal Koch
Babička (2003) - Universal Koch
Lásko má (2004) 2 CD - Supraphon
Karel Gott '77 (2004) - Supraphon (komplet 19)
Karel Gott '78 (2004) - Supraphon (komplet 20)
Romantika (2005) - Supraphon (komplet 21)
Karel Gott '79 (2005) - Supraphon (komplet 22)
Karel Gott dnes / Country album (2006) - Supraphon (komplet 23,24) - 2CD
Kontrasty / ...a to mám rád (2006) - Supraphon (komplet 25,26) - 2CD, 2MC
Jsou svátky (2006) liší se od stejnojmenného výběru z r. 2000, který byl připraven pro slovenský trh - GoJa
Weisst du wohin (2006) - Universal Koch
Silber Idition - Wenn ich dich night hätte (2006) - Universal Koch / Rossmann
50 hitů (2007) 2 CD - Supraphon
Zlatá kolekce (2007) - Reader's Digest / Supraphon
Weisst du wohin (2007) - Reader's Digest
Koncert pro tebe / Hrátky s láskou (2007) - Supraphon (komplet 27,28) - 2CD
Muzika / To vám byl dobrý rok (2007) - Supraphon (komplet 29,30)
Bílé vánoce (2007) - Supraphon (komplet 31)
Star Idition (2007) - Universal Koch
40 Jahre Karel Gott (2007) - Universal Koch
Zmírám láskou (2008) - vyšlo pouze v rámci levné edice v papírovém obalu - GoJa
Schlager Juwelen - Seine grossen Erfolge (2008) - Polydor
Posel dobrých zpráv / Loď snů (2008) - Supraphon (komplet 32,33) - 2CD
Písmo lásky / I Love You For (2008) - Supraphon (komplet 34,35)
3x Schlager vom Feinsten (2009) - Universal Koch
Für immer jung (2009) - Universal Koch
Když muž se ženou snídá / Rarity (2009) - Supraphon (komplet 36,37)
Když jsem já byl tenkrát kluk - 70 hitů (2009) - Supraphon
Mé písně (2009) - Supraphon - Luxusní box se 36 CD (33 řadových alb Supraphonu + 3 bonusová CD)
Zůstanu svůj - jubilejní kolekce písní (2009) - vyšlo ke speciálním vydáním časopisu Květy Karel Gott 70 - Květy / Supraphon
Ráj bláznů (Karel Gott & Eva Urbanová (2010) - vyšlo ke speciálním vydáním časopisu Květy - Květy / Supraphon
Největší rozhlasové šlágry (2010) - Codi Art
Weihnachten in der goldenen Stadt - Top Alben Originale (2010) - Universal Koch
Silber Edition - Halt mich (2010) - Universal Koch / Rossmann
Hinter der Sonne - Lieder, die Ich Im Herzen Trage (2011) - Universal Koch
Za lásku pálím svíci (2011) - Supraphon
Miroslav Donutil & Karel Gott - Spolu na kus řeči (2012) - Multisonic
Největší hity (2012) - Supraphon
Konec ptačích árií - Karel Gott zpívá písně s texty Jiřího Štaidla (2013) - Supraphon
Die goldene Stimme aus Prag – Das große Starporträt (2014) - Reader’s Digest
Die goldene Stimme aus Prag - Top Alben Originale (2014) - Electrola
Fang das Licht (2014) - Electrola
Portrety czeskich gwiazd (2014) - Areca Multimedia
Duety (2015) - Supraphon
Doteky lásky (2016) - Supraphon
In mir klingt ein Lied / Der Star meines Leben – Top Album Originale (2016) - Electrola
40 Slavíků (2016) - Supraphon
Vánoce ve zlaté Praze (2016) - Supraphon
Čas růží (2017) - Supraphon
Ich find‘ Schlager toll (2017) - Electrola
Zpívá Karel Gott (2017) - Supraphon
Duety (Karel Gott & Lucie Bílá) (2018) - EMI - původní album z roku 1997 doplněno o novinku Na křídlech Slavíků
Singly 1962-2019 (2019) - Supraphon - Luxusní box s 15 CD (obsahuje 300 písní)
Největší hity 80/80 (2019) - Supraphon - narozeninová kolekce obsahující 80 písní Gotta + 2 nevydané novinky (Být stále mlád 2019, Srdce nehasnou)

Alba určená pro export a alba vydaná v zahraničí
60. léta
The Golden Voice Of Prague (1966) - reedice 1970 pod názvem Recital Karla Gotta - Artia/Supraphon
Walk With Me (1968) - bylo kompletně natočeno, ale nikdy nevyšlo z důvodu emigrace Karla Krautgartnera, vedoucího orchestru. Poprvé vyšlo v r. 1993 u firmy EMG pod názvem Only You a pak ještě jako bonus u reedice alba The Golden Voice Of Prague v rámci edice Karel Gott Komplet v r. 1997

70. léta
In mir klingt ein Lied (1970) - přebráno z katalogu Polydoru, opatřeno novou obálkou
My Czech Favourites (1972) - výběr českých nahrávek, určených pro export
Mistral (1973)
From My Czech Song Book (1975)
Karel Gott (1977) - Melodija, v ruštině
Ein besonderer Klang (1977) - Polydor
My Romantic Feeling (1979) - tento titul s obměněnými skladbami vydává také firma Amiga pod názvem Amore Mio, jedná se o anglickou verzi alba Romantika

80. léta
Country Album (1982) - tento titul vydává v r. 1990 také firma Karussel pod názvem Country Hits, jedná se o anglickou verzi alba Country album
My Czech Goldies (1982)
White Christmas (1983) - anglická verze alba Bílé Vánoce
Karel Gott (1986) - pouze CD, určeno pro export, jedná se o vůbec 1.CD Karla Gotta vydané v ČSR
You Are Everywhere (1988)
Po roce 2000
Měl jsem rád a mám (2002) - Tornado / Sony Music

DVD
Kolekce největších hitů
Roku 2014 byla vydána pětidílná kolekce 50 let na DVD, mapující profesní život Karla Gotta v obrazech jeho vystoupení, videoklipů, scének a televizních vystoupení.

Lady Carneval: Hity 60. let
Stokrát chválím čas: Hity 70. let
Zůstanu svůj: Hity 80. let
Když muž se ženou snídá: Hity 90. let
Noční král: Hity prvního desetiletí 21. století

Záznamy koncertů
Karel Gott 70 - záznam megakoncertu k sedmdesátým narozeninám
Karel Gott v o2 aréně 2012 - záznam koncertu Karla Gotta ve vyprodané o2 aréně

Účast na jiných projektech
(Seznam není úplný)
* 1988 Šmoulové - Supraphon 11 0317-1, LP 10. Modrý sen, 13. Šmoulí song - zpívají: Petra Janů, Stanislav Hložek, Hana Zagorová, Michal David, Linda Finková, Jiří Korn, Dagmar Patrasová, Michal Penk, Darinka Rolincová, Josef Laufer, Iveta Bartošová, Karel Gott, Bambini di Praga, Gemini)
2001 Šest žen - Jiří Suchý (Divadlo Semafor 7)- Sony Music / Bonton -13.Spodek, filek, král a eso – twist (Milan Drobný, Jiří Jelínek, Pavel Sedláček, Karel Gott, Pavlína Filipovská, Hana Hegerová a Jana Malknechtová.
2003 Karel Svoboda 65 - Supraphon SU 5494-2-312, EAN 09925 549428, 2CD - CD1: 09. Láska bláznivá, 15. Mistrál, 17. Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, 19. Nápoj lásky č. 10, 21. Paganini, 22. Mám zlatej důl, 23, Včelka Mája, 27. Jdi za štěstím - CD2: 02. Kam se schoulíš, 03. Beatles, 08. Půlnoc v motelu Stop, 10. Karel Gott a Marcela Holanová: Čau, lásko, 13. Musíš být jenom má, 15. Žít.

Ostatní
Karel Gott dále vydal na desítky singlů u firmy Supraphon, v jeho diskografii najdeme spoustu alb natočených v angličtině, němčině, italštině, ruštině vydávaných různými firmami, např. Polydor (Universal Music) nebo Melodija, spolupracoval na albech jiných interpretů, jeho písně najdeme i na soundtracích k některým filmům, např. Romance za korunu nebo Hvězda padá vzhůru. Doma i v zahraničí mu vyšel nespočet kompilací a výběrů. Od r. 1996 se jeho tuzemská alba, vydávaná až do r. 1992 na značce Supraphon, postupně dočkala mnohdy svého prvního vydání na CD a chronologicky jsou uspořádána v ediční řadě Karel Gott Komplet, vydávané zprvu společností Sony Music / Bonton, posléze Supraphonem.

Rodina
Karel Gott s manželkou Ivanou Gottovou v září 2013
Dne 7. ledna 2008 se oženil v Las Vegas s dlouholetou partnerkou Ivanou Macháčkovou, se kterou má dceru Charlottu Ellu a druhou dceru Nelly Sofii. Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii. Roku 2010 se stal i dědečkem synů dcery Lucie.

Vztahy v rodině
Karel Gott
Antonie Zacpalová (* 1935)
Dominika Gottová (* 1973)
Iveta Kolářová (* 14. duben 1967)
Lucie Kovaříková (roz. Kolářová) (* 1987) – manžel Jan Kovařík od roku 2008
Vojtěch Kovařík (* 2010)
Jan Kovařík (* 2012)
Ivana Gottová (roz. Macháčková) (* 20. ledna 1976) – manželka od 7. ledna 2008
Charlotte Ella Gottová (* 2006)
Nelly Sofie Gottová (* 2008)

Vztahy s režimem a kauza s psychiatrem
Ještě jako nezletilý se společně se svým spolužákem Oldou Bukovanským pokusili emigrovat přes NDR na kapitalistický západ. Vypracovali emigrační plán pod krycím jménem „Cesta na Sever“. Při plížení v úseku Cínovec–Zinnwald však byli zadrženi orgány Sboru národní bezpečnosti. Z dostupných zdrojů nelze zjistit, jak tento případ skončil.

Bývalý agent československé rozvědky Josef Frolík pronesl v roce 1975 v americkém Senátu projev (česky publikovaný v roce 2000), kde zmínil, že populární československý zpěvák Karel Gott je agentem StB, kterého se podařilo naverbovat roku 1960 na základě kompromitujících skutečností, a to usvědčení z exhibicionismu.

V prosinci 2008 zveřejnil server Aktuálně.sk článek, v němž uvedl, že již několik měsíců koluje po internetu sken údajného policejního protokolu z roku 1962, popisujícího, jak 23letý konzervatorista a zpěvák Karel Gott měl být 8. června 1962 kolem 15. hodiny ve voze tramvajové linky č. 3 přistižen při veřejném onanování při pohledu na dvě slečny ve věku 18–20 let a v zastávce Pelc-Tyrolka byl proto vyloučen z přepravy. V témž protokolu se uvádí, že pro podezření z exhibicionismu byl dotyčný vyšetřován již roku 1958 a že v roce 1962 se k činu přiznal a uvedl, že v tomto směru již vyhledal lékařskou pomoc a léčí se. Část veřejnosti se podle Aktuálně.cz domnívá, že dokument vznikl až v 70. letech na objednávku Státní bezpečnosti, která ho chtěla donutit k návratu do vlasti. Karel Gott se podle Aktuálně.cz v roce 2008 odmítl k diskusím o pravosti dokumentu vyjádřit.

V červenci 2009 zveřejnil server Aktuálně.cz a po něm i další média informace o spisu, který o Karlu Gottovi vedla Státní bezpečnost. Karel Gott společně s bratry Štaidlovými pobývali v roce 1971 pracovně v zahraničí, po vypršení platnosti víza v červenci 1971 se však nevrátili. Podle dochované složky StB poté Státní bezpečnost provedla prohlídku jeho vily v Jevanech a do spisu poznamenala, že Gott svým postupem dovedl k trestné činnosti i své rodiče, kteří se převodem majetku a finančních částek prakticky dopustili trestného činu nadržování. StB vyslechla Gottovy rodiče a kolem dvaceti jeho přátel a známých. Od Gottových rodičů se StB při výslechu dozvěděla i o jeho přátelství s psychiatrem Zdeňkem Dytrychem, kterého proto také vyslechla. Podle dochovaného protokolu Dytrych při výslechu 11. srpna 1971 zmínil, že v případě Karla Gotta šlo o „sexuální úchylku v některých případech i z hlediska trestného“, uvedl, že diskusí s Gottovými rodiči docílil toho, že uvedl Gotta na uměleckou dráhu, a že to viděl jako jediné východisko z hlediska zdravotního stavu Gotta. Psychiatr Dytrych byl veden jako agent StB s krycími jmény Petr a Tantal-1.

Karel Gott v roce 2009 novinářům potvrdil, že z doby, kdy pracoval v ČKD, se s doktorem Dytrychem znal a radil se s ním o osobních věcech a že mu tento lékař diagnózou pomohl dostat se z fabriky, což v té době nebylo jednoduché. Podle Gotta to byla jediná cesta, jak se dostat od práce v továrně na uměleckou dráhu. V roce 2009 Gott novinářům řekl, že mu nevadí, že Dytrych o této záležitosti před tajnou policií mluvil. Svoji údajnou úchylku označil Gott v roce 2009 za fiktivní a tvrdil, že se s žádnou psychickou chorobou nikdy neléčil.

Podle Aktuálně.cz mohly tyto informace sloužit jako snadný nástroj k jeho vydírání. Karel Gott však v roce 2009 tvrdil, že informace o úchylce, kterou označuje za fiktivní, nikdy nemohla sloužit k jeho vydírání a oni (StB) ho nikdy nevydírali a nikdy po něm nic nechtěli a neprojevovali zájem, že by jim mohl nějak pomoci.[62]

Karel Gott v roce 1971 údajně napsal komunistickému generálnímu tajemníkovi Gustávu Husákovi žádost o shovívavost (v roce 2009 však pravost zveřejněné podoby dopisu popřel) a vrátil se do Československa s Husákovým příslibem, že nebude trestán a bude moci dál jezdit na zahraniční turné, a neexistuje svědectví o tom, že by na oplátku něco musel slíbit sám. V roce 1977 byl obsazen do role jedné z vůdčích postav Anticharty, kterou podepsalo přes 7000 umělců, v roce 1977 byl jmenován zasloužilým umělcem a v roce 1985 národním umělcem, později nepodepsal k režimu kritickou petici Několik vět.

Naopak například protlačil na své album písně Jiřího Suchého v době, kdy bylo některé Suchého písně zakázáno zpívat, a nechal si od Suchého desku pokřtít, kvůli čemuž televize odmítla křest desky přenášet. V archivech jsou podle Aktuálně.cz též záznamy o tom, že se Gott na letišti obořil na muže s odznakem Lenina na klopě a údajně mu spílal, jak se může hlásit ke státu, který poslal do Československa tanky. V lednu 1989 Gott odmítl odsoudit v televizi palachovské demonstrace a v listopadu 1989 zazpíval na Václavském náměstí na žádost Občanského fóra hymnu, což jiní režimem uznávaní zpěváci odmítli.[62] V roce 2001 se vyjádřil, že vidí Václava Havla jako mimořádnou a rozporuplnou postavu, která je uctívaná spíše v zahraničí než u nás.

Karel Gott v roce 2009 uvedl, že do spisů StB nikdy nenahlédl, protože se bojí, že by úplně ztratil iluze. Zveřejňování spisů StB označil Gott v roce 2009 za vykonstruovanou kauzu a provokaci. To, že se někdo po tolika letech zajímal, co je v archívech StB vedeno na jeho osobu, a vylovil tyto podivné věci, podle Gotta svědčí o tom, že to byla připravená provokace, a jinak si to neumí vysvětlit. Právní cestou se ale bránit nehodlal, protože se domníval, že by tím vůbec ničeho nedosáhl, a protože se chce věnovat pouze svojí práci a svojí rodině a nic jiného pro něj nemá smysl.

Polemika klubu skeptiků Sisyfos
Ve své knize Jak to vidí Gott dle Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí, že „bral podvědomě lidem energii ale už s ní umí manipulovat, ví leccos o vyzařování biotronu, (ale nepodřekl se, co to vlastně je) zná Nostradamovy předpovědi přeložené do dnešní terminologie“. Gott je přesvědčený, že svět řídí „vysoké nadstátní kruhy, tzv. ilumináti nebo osvícenci, a také svaté řády a lóže až po mysticko-okultní organizace“. Varuje před globalizací, neboť ta může přerůst až v celosvětovou totalitu, například zavedením jednotné měny a kontroly jednotlivců pomocí čipů zabudovaných v těle. V příloze Neděle Lidových novin z 26. října 2002 uvedl, že na naší planetě přibývají lidmi způsobené geofyzikální anomálie: Například že se „vibrace Země spojené s vibracemi živých organismů […] zvýšila ze sedmi kmitů za vteřinu na jedenáct“, nebo ztenčování ozonové vrstvy, či postupné změny úhlu vychýlení zemské osy. Podle Gotta se změnilo magnetické pole, což způsobilo „výbuchy vulkánů pod ledy a došlo k odtržení části pokrývky Antarktidy o ploše tisíc kilometrů čtverečních“. Planeta je dle něj raněná nejen fyzicky, ale „její energie je oslabená i psychicky“.

Za tato vyjádření udělil Gottovi Český klub skeptiků Sisyfos v roce 2002 bronzový Bludný balvan v kategorii jednotlivců za „velmi vážná varování vyjevená se salonní nonšalancí“. Česká televize k tomu dodává, že to bylo za předvídání budoucnosti.

V lednu 2005 Gott pro Lidové noviny uvedl, že za ničivou tsunami v prosinci 2004 „stály nějaké temné síly, lidé, kterým se katastrofa hodila”.

Spolupráce
V roce 2006 začal Karel Gott spolupracovat s kosmetickou společností přímého prodeje LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.. Spolupráce byla založena na vytvoření a prodeji parfémů se jménem Karel Gott: pro muže (Lady Carneval, Karel Gott Man) a pro ženy (Cesta rájem, Karel Gott Woman). Vůně Lady Carneval získala v roce 2011 ocenění jako Parfume DeLuxe v ČR.

Zdroj: Wikipedie - Otevřená encyklopedie